Ultrason Nedir? Neleri Gösterir?

Bir ultrason incelemesi sırasında doktorun, cihazın tarayıcı başını, anne adayının karnı üzerinde gezdirmesiyle başlar. Tarayıcı başıyla yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilir ve bunlar yeniden toplanarak ekrana görüntü olarak yansıtılır. Doktor bu görüntüleri tecrübesiyle yorumlayarak bebeğinizin büyümesini ve gelişimini izleyip ortaya çıkabilecek her şeyi özenle değerlendirir.

ULTRASON İNCELEMESİ

Günümüz teknolojisinde en yaygın kullanılan yöntem ultrason incelemesidir. Günümüzde sadece hastanelerde değil artık özel doktor muayenehanelerinde bile bulunup uygulanmaktadır. Ultrason genelde bebeğin organlarının gelişmekte olduğu 16. hafta dolaylarında yapılır. Cihaz tarayıcıları insan kulağının duyamayacağı çok yüksek ses dalgalarıyla kullanılırlar. Bu yüksek ses dalgaları döl yatağınıza, plesentaya ve en heyecanlısı bebeğinizin atmakta olan kalbine çarparak, farklı derecelerde geriye yankılanırlar. Geriye yankılanan bu ses dalgaları monitörde ışığa çevrilir ve bebeğin gelişiminin takip edilmesini sağlar. Ultrasona gitmeden bol bol su içmeniz istenebilir. Bunun nedeni de idrar torbanız doluyken görüntünün daha açık ve net olarak görünmesidir. Ultrason incelemesi sırasında anne karnı yağlanarak, üstünde bir yankı toplayıcı tarayıcı baş gezdirilerek görüntüye ulaşılır ve bebeğinizin görüntüsü ortaya çıkar Görüntüyü ilk gördüğünüzde bebeğe benzetemeyebilirsiniz. Doktorunuza aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Bu heyecan verici an karşısında meraklanmak oldukça doğaldır. Soru sormaktan asla çekinmeyin.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ultrason Nedir? Neleri Gösterir? için yorumda bulun

    Ultrason Nedir? Neleri Gösterir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ultrason Nedir? Neleri Gösterir? için ilk yorumu yapabilirsin.