İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur?

İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur? sorusunun cevabını  yeni anne adayları çok merak etmektedir. Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra anlaşılır? Hamileliğin belirtileri nelerdir ?

Gebeliğin oluşması için ilk olarak uygun zamanı bilmek gerekir. Uygun zamanlar gebeliğin oluşması için şansın en yüksek olduğu günlerdir. Âdetin birinci gününden diğer âdetin birinci gününe kadar geçen süreye siklus adı verilir. Normal olarak düzenli adet gören bayanlarda bu siklus 28 gündür. Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlama âdetin 14. gününe denk gelir. Yani düzenli adet gören bir bayanda yumurtlama siklusun tam ortasında olur.

Peki, yumurtlama gününü nasıl hesaplarız? 28 günde bir adet gören bayanlarda yumurtlama âdetin 14. günüdür. Yani adet kanamasının başlamasından itibaren 14. gün yumurtlama günüdür. 30 günde bir adet gören bayanlarda ise 30 dan 14 çıkarılır ve 16 bulunur. Yani âdetin ilk gününden itibaren sayıldığında 16. gün yumurtlama gününün olduğu gündür. Ayrıca yumurtlama tarihinden birkaç gün öncesi ve sonrası da hamilelik şansının yüksek olduğu zamanlardır. Hamile kalmak isteyen bayanlar bu günleri takip ederek daha kolay hamile kalabilir.

Hamilelik ilişkiden kaç gün sonra anlaşılır?

Düzenli şekilde adet görüyorsanız ve beklenen tarihte adet olmamış iseniz hamile kalma ihtimaliniz vardır. Eğer hamilelik oluşmuş ise bunu anlamanın en erken yolu kan testi yaptırmaktır. Kan testinde âdetin gecikmesine gerek yoktur. Âdetinize 4–5 gün kala hamilelik anlaşılabilir. Kanda beta HCG ölçümü yapılarak gebeliğin olup olmadığı anlaşılmaktadır. Eğer gebelik şüpheniz varda kan testi yaptırarak hamile olup olmadığınızı en erken şekilde öğrenebilirsiniz. Bir diğer yol ise idrar testidir. İdrar testinde adet gecikmesi beklenmelidir. Âdetiniz bir hafta geçtikten sonra idrar testi yaptırabilirsiniz.

Gebelik belirtileri ise hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra başlayabilir. Ancak her gebelik faklı olduğu için bazı bayanlarda bu belirtiler daha geç olabilir.

İlk gebelik belirtileri nelerdir ? 

· Adet gecikmesi; en kesin gebelik belirtisidir. Adet gecikmesinden bir hafta sonra idrar testi, adet gecikmesinden hemen sonra ise kan testi yapılarak gebelik anlaşılabilir.

· Göğüslerde hassasiyet

· Sık sık tuvalete çıkma

· Mide bulantısı

· Yorgunluk

· Baş dönmesi

· Bazı yiyeceklerden tiksinme

· Kokulara karşı hassasiyet

· İştahsızlık

· Ruh halinde değişim

· Vücut ısısında artış

· Mide ekşimesi

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur? için yorumda bulun

    İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur? için ilk yorumu yapabilirsin.