Hamileyken Aşı Yapılır mı?

Hamileyken Aşı Yapılır mı? Gebelikte aşı yaptırılmaz, gereken aşılar gebe kalınmadan en az bir ay önce tamamlanmalıdır. Gebelikte Aşı yapılırmı düşüncesine kapılmak yerine gebe kalmayı planlayan anneler doktorlarıyla hangi aşıları yaptırması gerektiğine karar vermelidir. Özellikle suçiçeği ve kızamıkçık aşıları mutlaka tamamlanmalıdır çünkü gebelik döneminde bu hastalıkların ortaya çıkması bebek için ciddi sorunlara yol açabilir.

Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkçık ortaya çıkmış ise kaçınılmaz olarak bebekte bundan etkilenecektir. Bu durumaDoğumsal Kızamıkçık Sendromu” denir. Kızamıkçık virüsü bebeğe bulaştığında;

%95 sağırlık, zekâ geriliği, kalp defektleri ve kalp defektleri gibi istenmeyen sakatlıklara neden olabilir.  Kızamıkçık enfeksiyonunun bebeğe olan etkisi, gebelikte ortaya çıktığı zaman ile bağlantılıdır. Gebeliğin ilk 12 haftası, en tehlikeli dönemdir, gebeliğin 20. haftasından sonrasında ise sakatlık riski azalır.

Gebeliğin ilk 6 ayı içerisinde annenin suçiçeğine yakalanması, bebeğin sağlığını da risk altına sokacaktır. Bu duruma “Doğumsal suçiçeği Sendromu” denir. Hastalığın şiddeti ve ortaya çıktığı zaman dilimine göre sonuçlar daha ağır ya da hafif olur. Doğumsal suçiçeği geçiren bebeklerde ciddi sakatlıklar ve gelişmemiş organlar söz konusu olabilir.

Aşının, hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından büyük bir önemi var. Aşıya ayrılabilecek birkaç dakika, hayatımızın geri kalanının daha sağlıklı ve mutlu geçmesini sağlayabilir. Bu yüzden gebelik öncesinde aşılarınızı tamamlayınız ve doğacak olan bebeğinizin aşılarını da mutlaka yaptırınız.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamileyken Aşı Yapılır mı? için yorumda bulun

    Hamileyken Aşı Yapılır mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamileyken Aşı Yapılır mı? için ilk yorumu yapabilirsin.