Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur?

Bulantı ve kusma bir çok hamileliğin özellikle ilk aylardaki belirgin belirtileridir. Tedirgin olmayın kusmalar ve mide bulantıları vücudunuzdaki değişimlerin doğal sonuçlarıdır. Sabah bulantıları ve kusmalar hamileliğin bir kaç ayı içinde oluşan belirtilerdir. Sabah bulantısı hamileliğin bedensel olarak hissedilen ilk belirtilerindendir. Mide bulantıları ve kusmalar hamilelikte normal olan olaylardır ve hamileliğin bir parçası olarak görülür. Sabah bulantısı ve kusmalar çok rahatsız ediyor olsa bile tedirgin olmanıza gerek yoktur.

SABAH BULANTISININ NEDENLERİ NELERDİR?

Sabah bulantısının nedenleri kesin belli olmamakla birlikte hamilelik dönemi bulantılarının, kan dolaşımındaki progesteron hormonunun seviyesinin yükselmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamilelik döneminde fazladan üretilen progesteron ve ostrojeni kanda belirli bir seviyede tutmak için üretilen HCG adlı hormonun üretilmesine de bağlı olabileceği ileri sürülmüştür. Gerçekten de bulantının başlamasıyla HCG‘nin üretilmesi örtüşür. Kan dolaşımına akın eden hormonlar midenizin iç zarını tahriş eder. Hissettiğiniz bulantıyı ve baş dönmesini arttırabilir. Aynı zamanda kan şekeri seviyenizi de etkiler buda ya midenizin bulanmasına yada kendinizi çok aç hissetmenize neden olur.

SABAH BULANTILARI NE ZAMAN BAŞLAR

Kusmalar ve bulantılar genellikle hamileliğin 6. haftasına doğru başlar ve 10. haftaya doğru yavaş yavaş azalır. 13-14. haftaya doğruda kaybolurlar. İstisna olarak bazı hamile kadınlarda 16-17.haftaya kadar sürdüğü görülmüştür. Kusmaların ve bulantıların daha fazla sürmesine ender rastlanır. Bazı kadınlar, sabah bulantıları ve kusmaları döneminde ruhsal çöküntü içine girer ve kendilerini çok halsiz hissederler. Hamile Kadınların çoğunluğu bulantı duygusunu en çok sabah hissettikleri için bu bulantıların adı ”sabah bulantısı” olarak da adlandırılır.

Hamilelikte Sabah bulantısına ne iyi gelir?

 • Doktorunuz belirtmedikçe kendi kendinize ilaç almayın.
 • Gündüzleri belirlediğiniz aralıklarda dinlenin.
 • Dar giyerek midenizi basınca maruz bırakmayın.
 • Bulantıyı bastırmak için yanınıza mutlaka yoğurt, grissini gibi yiyecekler bulundurun.
 • Alkol ve sigaradan kaçının.
 • Pirinç, patates, kepek ekmeği tüketin karbonhidratlar bulantıya iyi gelir.
 • Gerek sıvı yağlı gerek katı yağlı yiyeceklerden elinizden geldiğince uzak durun.
 • Bol bol dinlenin yorgunluğun bulantıyı arttırdığını asla unutmayın.
 • Mide bulantılarınız başlayacak diye plan ve programlarınızdan vazgeçmeyin sadece mide bulantınız başladığında neler yapabileceğini iyi bilin.

Hamilelik döneminde sabah bulantıları size de bebeğinize de asla zarar vermez ama yaşamınızı güçleştirdiğinden önlem almanız yararınıza olur. Bazı besinleri görmek bile midenizi bulandırsa bile düzenli beslenmeye gayret etmeniz gerekmektedir. Nedenleri kesinlik kazanmamış olsa da kan şekerinin bulantılardaki rolü büyüktür. Bu yüzden bir kerede karnınızı tıka basa doyurmak yerine iki üç saatte bir karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur? için yorumda bulun

  Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur? için ilk yorumu yapabilirsin.