Hamilelikte Düşük Neden Olur? Erken Düşük Nedenleri Nelerdir ?

Hamilelikte Düşük Neden Olur? Erken Düşük Nedenleri Nelerdir ? Düşük yapmak, sanılandan çok daha yaygın bir olaydır. Her beş hamilelikten biri, genellikle de ilk üç ay içinde, düşükle sona ermektedir. Buda çok büyük sarsıntılar yaratan bir olaydır. Düşük konusu, sanki ayıpmış gibi, çok eski dönemlerden bu yana, söz edilmesi yasakmış gibi, tabu haline gelen ve konuşulsa bile genelde kapalı kapılar ardında konuşulan bir konu haline gelmiştir. Aslında, çok yaygındır. Düşük , çocuğun yaşayabilir, yani doğup yaşamını sürdürebilir duruma gelmesinden önce, hamileliğin sona ermesi anlamına gelir. Genelde 28 hafta olarak belirtilmekle birlikte, hastanelerin özel bebek bakım görevlilerinin uzmanlık bilgileri ve tecrübeleri sayesinde 24 haftanın altına düşmüştür. Hamilelik 24.haftadan sonra sona ermesi ”düşük” diye değil ”ölü doğum” diye adlandırılır. Kaç hamileliğin düşükle son bulduğu, bazılarının bildirmemesi, bazı kişilerinde farkına varmaması nedeniyle bilinmemektedir. Aslında en yaygın tahmin beş hamilelikten birinin 14 hafta içinde sona erdiği ve bu bebeklerin çoğunun, ilk on hafta içinde kaybedildiğidir.

Hamilelikte Düşük NEDENLERİ VE ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Düşüğün tam olarak neden kaynaklandığını belirlemek genellikle son derece güçtür. Çeşitli araştırmalara göre, döllenmiş yumurtanın herhangi bir biçimde kusurlu olduğunu düşündürmektedir. Olasılıklardan biri, bebeğin normal biçimde gelişmemiş olmasıdır. Çoğunlukla rastlantısal bir olaydır. Genelde hamile kadınların çoğu bir kez düşük yapar. Düşükler genellikle 35 yaşın üstündeki kadınlarda daha çok görülür. Bunun nedeni de yaşları ilerledikçe yumurtalarının da yaşlanmasıdır. Hamilelikten önce spiral kullanılması, ikiz bebek taşımak,35 yaşın üzerinde olmak, sigara ve alkol kullanmak, aşırı stres düşük yapma riskini arttırır. Doktor yatak dinlenmesi gerektiğini söylediğinde direk yatağınıza gidin ve vaktinizi yatakta geçirin. Tv seyredin, kitap okuyun ama her şeyden önce vücudunuzu dinlendirin. Stresten uzak durun.

DÜŞÜK ÇEŞİTLERİ

  • Tamamlanmamış yada eksik düşük
  • Kaçınılmaz düşük
  • Düşük tehdidi

Düşük tehdidi: Hamileliğin erken döneminde Kanama düşüğe yol açabilir.

Kaçınılmaz düşük Dölyatağı boynu açılmıştır ve düşük başlamıştır.

Tamamlanmamış-eksik düşük: Hamilelik devam ederken döl yatağının içindeki oluşumlar dışarıya atılmamıştır. Döl yatağının büyümesi durur.

Düşükten Sonra: İlk düşüğü yaptıktan sonra ikinci düşüğü yapma olasılığınız azdır. Fakat ikinci hamileliğiniz başlarken daha dikkatli ve daha tedbirli olmalısınız. Bununla birlikte zorlanacağınız hareketlerden kaçının, ilk 20 hafta vücudunuzu hiç yormayın. Stresten uzak durun ve ilk birkaç ay cinsel ilişkiden uzak durun.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamilelikte Düşük Neden Olur? Erken Düşük Nedenleri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Hamilelikte Düşük Neden Olur? Erken Düşük Nedenleri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Düşük Neden Olur? Erken Düşük Nedenleri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.