Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek

Gebelikte müzik dinlemenin bebeğe ve anneye olan etkileri araştırılmıştır. Gebelik döneminde müzik dinleyen anne adayı ve bebeğin sağlığı üzerinde önemli çalışmalar yapılmıştır. Müzik dinlemenin faydalı olduğunu, insanın üzerinde olumlu bir etki bıraktığını hepimiz biliriz. Gebelikte ise müzik daha da önemlidir. Çünkü anne adayı büyük bir stres içindedir. Doğum korkusu ya da endişeler anne adayının strese girmesine neden olur. Gebelikte müzik stres atmak açısından büyük önem taşımaktadır. Gebelik döneminde anne adayının kafasında birçok soru vardır. Bebeğin doğumu sırasında yaşanabileceğini düşündüğü kaygılar, anne adayının fiziki olarak yaşadığı değişim, çevresinden aldığı bir takım eleştiriler anne adayının psikolojik olarak baskılanmasına neden olur. Bu nedenle müzik anne adayı için bir kaçış niteliği taşır. Anne adayını sakinleştirerek olumlu düşünmeye yöneltir.

Gebeliğin rahat ve huzurlu geçmesi, doğumun ve sonrasının da rahat ve huzurlu geçmesini sağlar. Bu nedenle anne adayları rahat bir doğum anı istiyorsa, gebelik dönemini stressiz geçirmelidir. Farklı etkinliklere yönelmek ve farklı uğraşlar anne adayını rahatlatır. Ayrıca anne adayları film izleyebilir, kitap okuyabilir ya da müzik dinleyebilir. Müzik dinleyerek anne adayı sakinleşerek rahatlar. Bu bebeği de olumlu etkiler ve bebeğin de rahatlamasını sağlar. Bu nedenle müzik insan hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Anne karnında bir bebek 16. haftadan itibaren duymaya başlar. 25. haftada ise bebek dışarıdan gelen sesleri duymaya ve bu sesleri yorumlamaya; algılamaya başlamaktadır. Bir bebeğin anne karnında dışarıdan gelen sesleri duyması ve yorumlamaya çalışması çok mükemmel ve mucizevî bir olaydır. İlerleyen haftalarda yani bebek 32. haftaya geldiğinde duyduğu sesleri hatırlamaya başlar. Bu hatırladığı seslere de tepkiler vermeye başlar. Bu yüzden bebek annesinin dinlediği müziği duyar, hatırlar ve müziğin rahatlatıcı etkisini hisseder. Müzik bebeği rahatlatacağı için anne adayı da kendini rahatlamış hissedecektir.

Annenin bebeği ile iletişim içinde olması çok önemlidir. Genelde babalar anne karnına dokunarak bebekleri ile iletişim kurmaya çalışır. Anne adayları ise özellikle yalnızken bebekleriyle konuşmayı tercih etmektedirler. İletişim hayatın her döneminde önemli olduğu için, bebek ile iletişime anne karnında başlanmalıdır. Anne ve babalar gebelik süresinde bebeğe sesini duyurmaya çalışırlar. Bunu da başarırlar. Çünkü anne karnında bebek, anne ve babasının sesini duyduğunda onlara tepki verebilmektedirler. Ayrıca bebeklerin ince sesleri kalın seslerden daha rahat hissettikleri ve daha kolay tepki verdikleri bilinmektedir. Anne adaylarının sesleri bebek için daha anlaşılabilirdir. Aynı şekilde dinlenen müziği de bebek duyacak ve tepki verecektir. Yalnız bebeğe ne tür bir müzik dinletilmelidir? Anne karnında bebek annesinin kalp atışlarını devamlı duymaktadır. Eğer dinletilen müziğin ritmi kalp atışı ritmine yakın olursa, bebek alışkın olduğu bir sesi dışarıdan duyacak ve bu sesi algılayarak kendini daha rahat ve huzurlu hissedecektir. Anne karnındaki bebeğe ritmik müzikler dinletmek; aynı zamanda bebeğin ritim duygusunun gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Anne karnında bulunan bebeğe, yumuşak tonlarda müzikler de dinletilebilir. Bu müzikler hem anne adayını; hem de bebeği rahatlatmaktadır. Ayrıca bebeğin duyması için yüksek sesle müzik dinlemek yanlıştır. Anne adayının duyabileceği tonda bir müziği bebek de rahatlıkla duyabilecektir.

Anne adayının strese girmesi, depresyona girmesi; ya da sürekli bir kaygı hali yaşaması bebeği de olumsuz etkiler. Müzik bu etkilerin en aza indirilmesine yardımcı olur. Anne adayının hoşuna giden bir müzik bebeğinin rahatlamasını sağlar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek için yorumda bulun

    Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Bebeğe Müzik Dinletmek için ilk yorumu yapabilirsin.