Dış gebelik nedir? ( Yalancı Gebelik ) Dış gebelik belirtileri nedir?

Dış gebelik ( Yalancı Gebelik ) çoğu kadının başına gelen bir olaydır. Görülme olasılığı da oldukça fazladır. Ancak dış gebelik ölüme neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ile oluşur. Yani normalde rahim içine yerleşmesi gereken yumurta rahim dışına yerleştiği zaman dış gebelik oluşmuş olur. Bu durum ağrı ve kanamalara neden olur. Erken müdahale edilmezse istenmeyen sonuçlar olabilir.

Dış gebeliğin erken fark edilmesi anne sağlığı açısından çok önemlidir. Çünkü dış gebelikte döllenen yumurta rahmin iki yanında ki tüplerde görülür. Normal gebeliklerde rahim duvarı esneyip genişlerken, dış gebelikte tüplerde genişleme olmayacağı için bir süre sonra yırtılmalar görülür. Bu yırtılmalar sonucunda annede kanamalar meydana gelir. Dış gebelikte de normal gebelikte ki gibi belirtiler görülür. Dış gebeliğin oluşması şu şekilde gerçekleşir; Döllenen yumurta 48 saat sonra rahime ulaşır ve yerleşerek gelişimini devam ettirir. Gebelik ilerledikçe de annede sağlık sorunları oluşmaya başlar. Bu yüzden gebelik şüphesi olan bayanların hemen doktora giderek muayene olması gerekir.

Dış gebeliğin oluşmasında ki nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dış gebeliğin oluşmasında birçok neden olabilir. Bu nedenlerden en önemlisi genital enfeksiyonlardır.
  • bir diğer faktör ise daha önceden üreme sisteminde geçirilen bir enfeksiyon dış gebeliğin oluşmasında etkili bir faktör olabilir.
  • Kürtaj dış gebeliğin oluşmasında ki bir diğer en önemli faktördür.
  • Sağlıklı bir gebeliğin oluşması için sağlıklı ve düzgün bir ortam gerekir. Böyle bir ortamın eksikliği dış gebeliğe neden olabilir.
  • Daha önce dış gebelik yaşayan bir kadının ikinci bir dış gebelik yaşama ihtimali yüksektir.
  • Dış gebeliğin oluşmasında sigara tüketimi de etkin bir nedendir.

Dış gebeliğin belirtileri anlayabiliriz. Dış gebeliklerde en önemli belirti kanamalardır. Tüplerin yırtılması sonucu kanamalar meydana gelir. Ya da karın bölgesinde ağrının olması da dış gebelik belirtileridir. Dış gebelik tehlikelidir, bu nedenle erken fark edilmesi gerekir. Normal bir gebelik ile dış gebeliğin belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu nedenle anne adayı bu ayrımı pek yapamaz. Ancak uzman bir kişinin muayenesi sonucu dış gebelik anlaşılabilir. Dış gebelikte de normal gebelikte ki adet kesilmesi, mide bulantısı, baş dönmesi gibi belirtiler yaşanabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dış gebelik nedir? ( Yalancı Gebelik ) Dış gebelik belirtileri nedir? için yorumda bulun

    Dış gebelik nedir? ( Yalancı Gebelik ) Dış gebelik belirtileri nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dış gebelik nedir? ( Yalancı Gebelik ) Dış gebelik belirtileri nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.