Beta hCG Testi Nedir?

B-hCG testi hamileliğinden kesin anlamda emin olmak isteyenler için yapılan bir testtir. B- hCG testi çok küçük hamilelik belirtilerini bile yakalar. Testin başarılı olmasının nedeni spermin yumurtalığı yakaladığı anda saldığı B-hCG hormonuna yönelik olmasıdır. B- hCG hamilelikle ilgili bulgular açısından kanda en erken normalin üstüne çıkan hormondur. Kanda hamilelik öncesi 0,5 olan hCGnin bunun üstüne çıkması hamilelik anlamına gelir.

Gebelik sırasında Beta-hCG testi hamileliğin ne kadar sağlıklı olduğu hakkında bilgi verdiğinden tekrar tekrar yapılabilir. B-hCG değerleri iki günde bir en az bir kat artmak zorundadır. Eğer bu artış sağlanamıyorsa hamilelikle ilgili ciddi bir sorun olduğu tanısı konur. Özellikle üzüm gebeliği denen mol gebelikte B-hCG testi hayati bir önem taşır. Hamilelik sonlandırılmadan önceki süreçte ve hamilelik sonlandırıldıktan sonra Beta-hCG testi doktora yol gösterir. Hamileliğin üçüncü haftasında 5 ile 30 arası alınan hCG değeri 12. Haftada 289.000′e kadar çıkabilir. 12. Haftadan sonra düşüşe geçen hormon doğum haftası 940′a kadar gerileyebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Beta hCG Testi Nedir? için yorumda bulun

    Beta hCG Testi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beta hCG Testi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.