Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? Yenidoğan bebeğe su verilir mi?  Bebeğe su vermek zararlı mıdır ? Bu sorular Annelerin en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır.

Anneler bazen bebeklerinin tam olarak beslenemediğini düşünür. Özellikle bebeklere hangi ayda su vermek gerektiği konusunda kararsızlık yaşarlar. Normal de bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü vermek gerekir. İlk 4 ay bebeğe su verilmez. Bebek gerekli olan tüm besinleri buna su da dâhil olmak üzere anne sütünden alır. Bebek ilk 4 ay su ihtiyacını anne sütünden alır. Anne sütü almayan bebekler ise hazır mamalardan su ihtiyacını alır. Bebeklere 5. ayda su verilmeye başlanmalıdır. İlk 4 ay sadece bebek aşırı kusuyorsa ya da ishal gibi sıvı kaybının oluştuğu olağan dışı durumlarda bebeğe su verilebilir.

Bebek katı besinlere geçtiği zaman ek olarak su verilmeye başlanır bebeklere 4. aydan itibaren günde 4–5 kez su verilmelidir. 6. aydan sonra ek besinlere geçişte bebeğe mutlaka su verilmelidir. Eğer bebek su ihtiyacını alamazsa sıvı ihtiyacını karşılamak için daha çok yer ve bu nedenle fazla kilo alır. Bebekler erişkinlere oranla biraz daha fazla sıvı ihtiyacı duyarlar. Özellikle sıvı kaybının fazla olduğu durumlarda yani ishal, ateş, havanın çok sıcak olması ya da çok fazla hareket gibi durumlarda mutlaka bebeğe yeteri kadar su verilmelidir. Bebeklere verilen suyun temiz olmasına özen gösterilmeli, ilk 6 ay bebeklere kaynatılıp soğutulan su verilmelidir.

Bebek sıvı ihtiyacını çeşitli besinlerden de karşılayabilir. Çünkü her besinde bir miktar su vardır. Özellikle meyvelerin %85’i sudur. Ancak bebek yüksek proteinli besinler yediği zaman mutlaka su verilmelidir. Bebek meyve suyu, muhallebi, meyveler ya da puding gibi besinler tükettiğinde suya fazla ihtiyaç duymaz. Bazen ise anneler bebeklerine fazla su verdiğini düşünür. Bebeklerin sıvı ihtiyacının yetişkinlere oranla daha fazla olduğunu söylemiştik. Bu nedenle anneler bu gibi durumlarda endişe etmemelidir. Annelerin dikkat etmesi gereken bir durum bebeklerine 1 yaşından önce aşırı süt ya da meyve suyu vermemelidir. Bu tür içecekler besinsel değeri yüksek katı besinlerin alımını azaltabilir. Anneler bebeklerini sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslemelidir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? için yorumda bulun

    Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeklere Ne Zaman Su Verilir? için ilk yorumu yapabilirsin.