Bebeklerde Şaşılık ( Göz Kayması ) ve Tedavisi

Bebeklerde Şaşılık ve Tedavisi hakkında bilgi sahip olmak isteyenler yazımıza hoş geldiniz. Göz kayması olarak da bilinen şaşılık, gözlerin farklı yönlere bakmasıdır. Genellikle doğuştan kaynaklanır, doğumdan 3 ay sonra ya da daha ileriki zamanlarda belli olabilir. Yeni doğmuş bebeklerde 3 ay ya da sonra fark edilmeye başlar çünkü; görme duyuları ve sinirleri doğduktan ortalama 4 ay sonra gelişmiş olur. Yeni doğan bebeklerde ancak 3 aydan sonra tanı konabilir. Bebeğinizde şaşılıktan şüpheleniyorsanız basit bir test yapabilirsiniz. Bebeğinizin dikkatini çekebilecek renkli bir oyuncak alın ve 20 cm gibi bir yakınlıkta oyuncağı sağa sola ve yukarı aşağıya doğu hareket ettirin. Bebeğin gözleri aynı yöne bakmıyor ve birbirinden farklı yönlere kayıyorsa şaşılık olabilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey bir doktora başvurmaktır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, başarı oranı da o kadar yüksek olur. Bebek büyüdükçe şaşılığın tedavisi zorlaşır ve başarı şansı azalır.

Şaşılığın Nedenleri Neler?

  • Doğumun zor olması
  • Gebelik döneminin zor geçmesi
  • Gebelikte yakalanılan şiddetli hastalıklar
  • Gebelikte kullanılan bazı ilaçlar
  • Küçük yaşlarda yaşanmış ağır hastalıklar ve kazalar
  • Genetik nedenler

Bebeklerde Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılığın Tedavisi: şaşılık tedavisi kişiye ve şaşılık türüne göre değişir. Nedenleri anlaşıldıktan sonra kişiye uygun bir tedavi biçimi seçilir.

Gözlük: bazı şaşılık türleri gözlükle tedavi edilebilir.

Kapama Tedavisi: gözlerden birinde görme tembelliği varsa ek göz kapatılarak tembel olan gözün görme yetisi arttırılır.

Ortoptik Tedavisi: her iki göz içinde uygulanabilen bir tedavi türüdür. Bu tip şaşılık normal hayatı ciddi anlamda etkiler. Bu durumda ortoptik tedavisi uygulanır.

Ameliyat: doğuştan kaynaklanan ve gözlükle düzelmeyen şaşılıklar için uygulanır. Genellikle 6aydan 1 yaşa kadar olan çocuklarda ya da 2-3 yaşında olup gözlükle düzelmemiş şaşılıklar ameliyatla düzeltilebilir.

Botox: felç, guatır, çeşitli göz hastalıklarından kaynaklı şaşılıklar ve ameliyatla düzeltilememiş şaşılıklar için uygulanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebeklerde Şaşılık ( Göz Kayması ) ve Tedavisi için yorumda bulun

    Bebeklerde Şaşılık ( Göz Kayması ) ve Tedavisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeklerde Şaşılık ( Göz Kayması ) ve Tedavisi için ilk yorumu yapabilirsin.