Bebeklerde İnmemiş Testis

Bebeklerde İnmemiş Testis Belirtileri ve tedavisi hakkında bilgilendirme yazısına hoşgeldiniz. Erkek çocuk sahibi olan her anne baba bebeklerin sağlıklı büyümesi yanında büyüdüğü vakit onunda baba olmasını ister ve bu konuyu çok önemserler. Erkek çocuğun baba olabilmesi içinde cinsel organ yapısının normal olması gerektiğini düşünürler bu konuda hiçbir kuşku olmamasını arzularlar erkek çocuğun erkeklik hormonu üreten ve yaşı geldiğinde sperm fabrikası olarak çalışacak testislere sahip olması her anne babanın istediği bir durumdur.

Çocuğunun pipisinin boyutları ve yumurtalığının durumu soysa kültürel sınıf ayırmaksızın her ailenin baş sorunu haline gelebilir bebek daha anne karnındayken testilerinin gelişiminin başladığı ve doğuma yakın zamanda olması gereken yerde olduğunu belirtmek isterim.

 

Testiler bebek anne karnında gelişirken bebeğin karın boşluğunda oluşmaya başlar ve doğuma yakın haftalarda olması gereken yere doğru göç ederler. Bu yolculuk her iki kasık bölgesinde ki kasık kanallarından geçip torbanın içine yerleşmekte son bulur. Her şey normal gittiğinde bebek doğduğu anda yumurtalıklar torbada tıbbi deyişle skrotumda yerleşmiş durumdadır…

Öncelikle belirtelim ki testislerin olgunlaşabilmesi ve ileride sperm üretilmeleri için bulundukları ortamın vücut iç sıcaklığından ortalama 1,5 derece daha serin olması gerekiyor torbada yerleşmeyen her testisin ileride sperm üretmememe tehlikesi de var.

İlerde baba olma olasılığı

Testilerin göçü sırasında yolculuğu tamamlayamayıp yol üstünde bir yerde takılmaları veya yolu terk edip torbadaki yerlerine ulaşmamaları halinde inememiş testis sorunu ortaya çıkar Bu durum gerçekten mevcutsa ilerde baba olma olasılığı zor girebilir. Yerinde olmayan testisin tümörleşme ihtimali çocuğun ergenlik döneminde testisim yok diye bunalıma girmesi torba içinde doğal korunmada olmadığı için travmalarda zedelenme olasılığı akılda tutulması gerekir.

Tek taraflı yada çift taraflı olabilir

Gerçek inmemiş testis sorunu tek taraflı veya bazen çift taraflı olabilir çift taraflı ve muayenede doktun eline hiç gelmeyen testi sorunu olan çocukların daha ciddi araştırmaları gerekiyor. Çok nadir dolsa kromozom yapıları hormonal fonksiyonları ile inmemiş testis bulgularını bir arada değerlendirmek ve doğru tedaviyi seçmek gerekebilir

Tedavi

Tek taraflı veya çift taraflı ama doktor muayenesinde testilerin var olduğu ve göç yolu üzerinde bir noktada ele geldiği saptanıyorsa ya da ultrason ile görüntülenebiliyorsa yaklaşımın cerrah girişim olması gerekir. Çocukların ameliyat edilmesinin daha zor olduğu 50-60 yıl öncesinden kalma yöntemlerle hormon verip testisi erken olgunlaştırma boyutlarını büyütme bu arada yerine inmesini bekleme çabalarının yersiz ve zararlı olduğu düşünülebilir. Ameliyat çoğu kez ailelerin korktuğunun tam tersine çocuğun son derece uyumlu davranması ile sakin bir şekilde olur biter.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebeklerde İnmemiş Testis için yorumda bulun

    Bebeklerde İnmemiş Testis için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeklerde İnmemiş Testis için ilk yorumu yapabilirsin.