Bebeklerde Burun Tıkanmasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde burun tıkanması, bebeğin uykusunun bozulmasına, uyuduğu zaman yeterince dinlenememesine, ağız ve yutak hastalıklarına daha kolay kapılmasına, emme olayının nefes tıkaması nedeniyle beslenme bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle basit bir olay gibi görünen burun tıkanıklığı, bebek için son derece önemlidir.

Burnun iç kısmında bulunan hava yolu, yeni doğan bir bebekte yetişkin bir insana göre oldukça dardır ve nefes almayı güçleştirecek durumda da olabilir. Bunun dışında bir çok nedenle bebeğin burnunda tıkanıklık olabilir. Bazen halk arasında “sümük” olarak adlandırılan ve burun içinde salgılanan mukus salgısı gibi basit bir şey buna neden olurken, bazen de çözülmesi oldukça güç ve karmaşık bir nedenden dolayı da olabilir. Buna geniz eti ve burun kemiği eğriliği de dahil edilebilir. Fakat burun tıkanıklığı olan bebeklerin çok büyük bir çoğunluğu, mukus sebebiyledir. Bu yüzden bu konu üzerinde durmak elzemdir.

Bebeklerdeki bu burun tıkanıklığını eczanelerde bulabileceğiniz fizyolojik sıvılarla gidermek mümkündür. Bunun dışında hijyene dikkat edildiği müddetçe bebeğin burnuna çok az bir miktar anne sütü veya zeytinyağı damlatılarak da yapılabilir. Bu yöntemlerden en uygunu bebeğin burnuna anne sütü damlatılarak yapılan yöntemdir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebeklerde Burun Tıkanmasına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Bebeklerde Burun Tıkanmasına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeklerde Burun Tıkanmasına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.