Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler

Bebek bakım çantasında olması gerekenler uzmanlar ve tecrübeli annelerden edinilen bilgiler çerçevesinde bebek çantasında neler olmalı benzeri içerikleri üzerinden açıklanmaktadır. Son yıllarda daha bilinçli hale gelen ebeveynler, bebeklerini dışarı çıkarmak konusunda geçmiş yıllara kıyasla aktif davranmaktadır. Bu sayede bebekler günlük gezilerden akraba ziyaretlerine, akraba ziyaretlerinden tatillere kadar çevre ile erken zamanda tanışmak şansı elde etmektedir. Fakat bir gerçektir ki bebeklerin ihtiyaçlarının anında karşılanması çok önemlidir. İşte tam olarak bu aşamada devreye bebek bakım çantaları girmektedir. İyi şekilde hazırlanmış bir bebek bakım çantası sayesinde dışarıda bulunulan süre uzun ya da kısa olsun fark etmeksizin rahat bir şekilde hareket etmek mümkün olacaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz içerikler sayesinde bebek bakım çantasında olması gereken tüm detaylara hâkim olabilirsiniz.

Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Bebek çantasında neler olmalı konusu iki farklı şekilde ele alınmak zorundadır. Çünkü bu tür çantalarda bebeklerin ihtiyaçları da annelerin ihtiyaçları da bulunmalıdır. Diğer türlü farklı çantaların taşınmasına gerek kalabilmektedir. Bu da zaten bebekli aileler için sorun olan taşıma durumunu daha ciddi bir sıkıntı haline getirmektedir. Peki bir bebek çantasında annenin ihtiyacı olan malzemeler nelerdir?

Annelerin kişisel bakım ürünleri bebek bakım çantasındaki yerini almalıdır. Özellikle emziren anneler için göğüs pompaları, göğüs pedleri, emzirme kremleri çantaların olmazsa olmazları arasında sayılmaktadır. Bunların yanı sıra emzirme esnasında anne ve bebeğe mahremiyet sağlayan emzirme önlükleri de çantalara eklenmelidir. Böylelikle bebeklerin karnı acıktığında özel bir mekân aramak sorunu da yaşanmamış olacaktır. Son olarak bazı anneler bebek bakım çantalarına diğer kişisel eşyalarını da eklemektedir. Cüzdan, güneş gözlüğü ya da ev, araba anahtarı gibi ürünlerin bebek bakım çantalarına konması ile birlikte annelerin kişisel bir çanta daha taşımalarına gerek kalmamaktadır. Tabi bu durum tamamen tercih meselesidir.

Bebekler için bakım çantası düzenlerken eklenmesi gerekli olan temel malzemeler;

 • Bebek bezi,
 • Bebek bezi değişimi sırasında kullanılan alt değişim örtüsü,
 • Alt değişimi sırasında ya da farklı amaçlarla kullanılabilen ıslak temizleme mendilleri,
 • Kirli bezler için ayrı kirli kıyafetler için ayrı poşetler,
 • Pudra ya da benzeri pişik kremleri,
 • Bir ya da iki adet yedek kıyafet,
 • Bebeklerin ilgisini çeken oyuncaklar,
 • Mama yiyen bebekler için önlük, kaşık gibi ürünler.

Yukarıda sayılan ürünler hemen her bebek için çantalara eklenmesi önerilen malzemelerden oluşmaktadır. Fakat annelerin bebeklerinin dönemlerine göre çantasına ürün ekleyip çantasından ürün çıkarmaları gerekebilmektedir. Örneğin bebekler diş çıkarma evresine geldiklerinde çantalarda muhakkak yedek diş kaşıyıcılar bulundurulmalıdır. Bazı bebekler yalancı emzik olarak da bilinen emzikler olmadan yapamamaktadır. Bundan ötürü emzik kullanan bebeklerin anneleri yedekte emzik bulundurmaya özen göstermelidir. Çünkü bebekler emziklerini ebeveynleri fark etmeden düşürebilmektedir. Çantalarda bulunan ürünler mevsimlere göre de güncellenmelidir. Soğuk havalarda yelek ya da kapüşonlu sıcak havalarda ise terin emilimini sağlayan bezler çantaların olmazsa olmazları arasındadır. Zaten zaman içerisinde bebeklerini tanıyan anneler, onların nelere ihtiyaçları olduğunu otomatik olarak bilir hale gelecektir. Böylelikle bebeklere özel olan çantalar oluşturulabilmektedir. Ayrıca çantaların her ihtimale karşı hazırda bekletilmesi de önerilmektedir. bu sayede acil olarak dışarı çıkılması gerektiğinde ihtiyaç duyulan temel ürünlerin unutulma riski sıfıra indirilmiş olacaktır.

Bebek Bakım Çantası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek bakım çantası seçiminde nelere dikkat edilmelidir konusu en az çantanın içerisinde olması gerekenler kadar önemlidir. Çünkü ebeveynler zaten bebeklerini taşıyıp onlarla ilgilenmek zorundadır. Bu neden yüzünden çantada özellikle kolay taşınabilirlik gibi özelliklerin bulunması lazımdır. Son zamanlarda ortopedik olan ve sırt çantası şeklinde tasarlanan bakım çantalarının popüler olmasının nedeni de budur. El ya da sırt çantası fark etmeksizin çanta seçimlerinde en önemli konulardan biri de genişliktir. Bebeklerin ve annelerin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabilecek büyüklükte olması gereken bakım çantalarında fonksiyonel kullanım aranmaktadır. Bununla birlikte çantaların çok gözlü olmasına da özen gösterilmelidir. Bu sayede acil durumlarda aranan en ufak eşyaların bile anlık şekilde bulunması garantilenmiş olacaktır. Bebek bakım çanta seçimi genellikle doğum öncesinde yapılmaktadır. Bu neden yüzünden anneler çantaların termal bölümlerinin olup olmaması konusuna çoğunlukla dikkat etmemektedir. Fakat emen bebekler bile ek gıda dönemlerinde sıcak veyahut soğuk ek besinlere ihtiyaç buymaktadır. Bundan kaynaklı olarak çantalarda yiyecekleri özenli şekilde taşıyacak biberon ve kap bölümleri bulunmak zorundadır. Artık bu gözlerin yanı sıra ıslak mendillerin de rahatlıkla sığabileceği özel bölmelere sahip olan çantalar üretilmektedir.

Unutulmamalıdır ki bakım çantaları sadece yaz aylarında kullanılmamaktadır. Yani yağışlı havalarda da bakım çantası ile dışarı çıkmak gerekebilmektedir. Bu da çantaların hem kullanışlı hem de su geçirmeyen materyallerden üretilmesini gerekli kılmaktadır. Son olarak çantaların taşınması açısından büyük rahatlık olarak gösterilen bebek arabası aparatı muhakkak kontrol edilmektedir. Böylelikle bebek arabası ile sürüş sağlarken bakım çantalarının elde ya da sırtta taşınması gerekli olmayacaktır.

Bebeğin İhtiyaç Duyabileceği Malzemeler

Bebeğin ihtiyaç duyabileceği malzemeler çantalarda ilk düzenlenmesi önerilen alanlardan biri olarak gösterilmektedir. Öncelikle her bebek ayrı bir dünya olarak görülmelidir. Bundan kaynaklı olarak temelde aynı olan ürünlerin farklı modelleri ya da markalarının kullanımı gerekebilmektedir. Ayrıca bebeklerin sağlık durumları ve beslenme alışkanlıkları da değişim gösterebilmektedir. Yani ebeveynler bebeklerinin çantaları için onlara özel şekilde hareket etmek zorundadır. Bazı bebekler özellikle mevsim geçişlerinde nefes almakta zorlanmaktadır. Özellikle ilk zamanlarda bu sıkıntının giderilmesi açısından çantalarda burun temizleme aparatları kullanılması aynı nedenden önerilmektedir. Ya da bebeklerin acil durumlarda kullanmaları önerilen ilaçları olabilmektedir. Her ihtimale karşı ebeveynlerin bu gibi ürünleri çantalarında bulundurmaları önerilmektedir. Bebek malzemelerinde bebeklerin favori oyuncakları da muhakkak olmalıdır. Birden çok oyuncak konması ile birlikte anneler bebeklerinin ilgisini kolaylıkla kontrol altında tutabileceklerdir. Bebekli olan ailelerin en büyük sıkıntılarından biri de alışverişler esnasında ortaya çıkmaktadır. Çünkü pek çok bebek kapalı alanlarda uzun süre bulunmaktan hoşlanmamaktadır. Böyle anlarda bebekler özellikle diş çıkarma dönemlerinde iseler çantalara diş kaşıma kurabiyeleri eklenmelidir. Bahsedilen kurabiyeler hem çok sert hem de oldukça sağlıklı olduğu için birer kurtarıcı olarak görülmektedir. Son olarak bebekler dışarıda ateşlendiklerinde doğru şekilde ölçüm yapılamamaktadır. Bu durum anne ve babaların aşırı hareketli olmalarından ileri gelmektedir. Bebekler için tasarlanan ateş ölçerlerin çantalarda bulundurulması ateşin de en doğru şekilde ölçülmesini sağlayacaktır.

Bebek Bakım Çantaları Modelleri 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler için yorumda bulun

  Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebek Bakım Çantasında Olması Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.