Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir? Bebekler Neden Ağlar ?

Bebeklerde Ağlama Nedenleri Nelerdir?  Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir? Ağlamak bebeklerin verdiği mesajların en ilkel olanıdır. Konuşma bilmedikleri için en etkin iletişim kaynağı olarak da adlandırılabilir. Annenin, bebeğinin ağlama tipine göre neler istediğini anlaması oldukça önemlidir. Her anne-baba genellikle bebeği ağladığında ciddi bir sorun olduğunu ve bebeğin yardım istediğini düşünür. Ayrıca bebeklerine yardım edemediklerini düşündükleri için kendilerini suçlu hissederler.

Gerçekten Yeni Doğan Bebek Ağlaması genelde rahatsızlık ve ağrı bildiren önemli bir mesajdır. Yeni doğan bebekler çok ağlarlar. Ağlamayı gerektirecek çok geçerli nedenlerinin olduğunu da göz önünde bulundurmamız gerekir. Aslında bebek ağlayarak bir şeyler anlatmak ister. Eğer bu ağlamalar hiçbir işe yaramadan sürerse  kuşku duyacağımız durumlar ortaya çıkabilir. Aslında biraz çabayla bebeği anlamak kolaylaşmaktadır. Bazen bebeğin içinde bulunduğu sorun fizikselde olabilir. Acı çeken bir bebek genelde gözyaşıyla ağlar. Ruhsal kökenli bir sorunda bebeğin ağlamasını tetikleyebilir. Bazı durumlarda ise bebek annesinin dikkatini çekmek için ağlar. Bazen de ağlamasının sebebi karnının acıkmasından kaynaklanır.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE SUSUZLUK AĞLAMASI

Fizyolojik sayılabilecek bebek ağlamalarının bir bölümü de susuzluktan kaynaklanmaktadır. Aslında bebeğin açlık ağlaması bebeğin susuzluğuna da bağlı olabilir. Çünkü bebek hem sıvı ihtiyacını hem de besin ihtiyacını anne sütünden alır. Yani bebeğe ayrıca su vermeye gerek yoktur. İstisna olarak bebeğe inek sütü verilirse ayrıca su verilebilir. Bunun nedeni de inek sütünün anne sütünden çok daha tuzlu olmasıdır.

KARIN AĞRISINA BAĞLI AĞLAMALAR

Yapılan bazı araştırmalara göre hazır mamayla veya anne sütüyle beslenen bebeklerin yüzde 10/30 kadarı belirli bir saatte, belirli bir süre boyunca ağlamaktadır. Bu ağlamalar bebek hemen hemen bir haftalıkken başlar büyüdükçe biraz daha artar, yaklaşık üç aylık olana kadarda devam eder. Karınla ilgili ağrıların bulunduğuna dair bazı belirtiler vardır. Bebek ağlarken yüzü kızarır, bacakları ve kolları titrer. ilk 3 ay boyunca kolik biçiminde gelen bu karın ağrıları hem ailelere büyük bir endişe verir, hem de çocuk hekimlerini çokça uğraştıran konuların başında gelir. Bunun nedeni de bu ağrıların nedeninin hala tam anlaşılmamış olmasıdır. Ağrıların şiddeti her bebeğe göre farklılık gösterir.

BEBEĞİN AÇLIK AĞLAMALARI

Açlık ağlaması, bebekte yemek verileceğini hissettiren hareketlerle hafifler. Örnek olarak annenin bebeği oturur vaziyete getirmesi yada parmağını dudaklarına doğru uzatması bebeği oldukça sakinleştirir. Bu sakinleşme eğer bebeğe mama verilmemesi halinde şiddetle artabilir. Daha da üzülebileceğimiz bir durumda, bebeğin açlıktan ağladığını bildiğimiz halde verdiğimiz emziği yada biberonu alır almaz bırakmasıdır. Bu durumda genelde anneler bebeklerinin iyi beslenemediğini düşünürler. Eğer bebek meme emiyorsa süt akışı ve meme başları kontrol edilmelidir. Biberonla beslenen bebeklerde hemen biberonu ağzından çıkartıyorsa biberonun emziği kontrol edilmelidir. Sütün çok sıcak yada çok soğuk olduğu durumlarda da ağlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bebek yatay değil başı hafif yüksekte kalacak şekilde beslenmelidir..

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir? Bebekler Neden Ağlar ? için yorumda bulun

    Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir? Bebekler Neden Ağlar ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir? Bebekler Neden Ağlar ? için ilk yorumu yapabilirsin.