Bebeği Memeden Kesmenin Yolları Nelerdir?

Bebeği memeden kesmek, sadece anne sütüyle beslerken katı gıdalar yada inek sütü vermeye başlamak veya ana besin kaynağı olan sütü yavaş yavaş azaltıp diğer besin kaynaklarına geçmek anlamını taşır.

    BEBEĞİ MEMEDEN ERKEN KESMENİN RİSKLERİ NELERDİR?

  1. Bebeğe rahatlıkla fazla kalori yada protein yüklenebilir.
  2. Böbrek ve karaciğer başta olmak üzere organlara fazla metabolizma yükü biner.
  3. Alerjiye yatkın olan bazı bebeklerde bazı besinlere karşı erken yaşta alerji gelişebilir.

             4. Bazı bebekler memeden erken kesilirse, ilerleyen zamanlarında dişlerinde çürüme riski artar.

Günümüzde ek gıdalara başlama süresi genelde 4-6. ay olarak kabul edilmiştir. Anne sütünün ideal bir beslenme için gerekli olan enerjiyi ve besin kaynaklarını bütünüyle karşıladığı bilinmektedir. Bu durumda bebeği homojenleştirilmiş sütle yada mamayla beslemek doğru değildir. Bunun sebebinin de bebeklerin sindirim sisteminin hemen olgunlaşmadığı için bazı maddeleri çabuk özümseyememesi olarak belirtilir.

Annede süt yoksa veya annenin bebeği emzirmesi olanaksızsa bebek 4 yada 6 aylık olana kadar sindirim sistemini yormayacak yada sindirim sisteminin işlevine uygun sütlerle beslenmesi gerekmektedir.

SÜTÜN YETMEDİĞİ DURUMLARDA NELER YAPMALIYIM?

Bir süre sonra bebeğin kalsiyum demir ve protein ihtiyacı fazlalaşarak sadece sütle karşılanamaz duruma gelir. Artık bebekte besin sindirimi ve bağırsak emilimi yetişkin bir insanla hemen hemen aynı düzeye gelir. Bu sebepten dolayı ek besinlere genelde 4 yada 6.aylar arasında başlamak gayet uygundur. Ek besinlerin bebeğe sağlayacağı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğe yavaş yavaş katı besinleri tüketebilme yetisi kazandırır.
  • Hayvansal proteinlere biyolojik değeri düşük olan bitkisel proteinlerin eklenmesini sağlar. Bu şekilde bebeğin vücudu selüloz ve az miktarda bitkisel lif kullanmaya başlar. Kabızlık bağırsak düzeninin sağlanmasıyla önlenmiş olur.
  • Bebeğin alacağı toplam besin ihtiyacını oldukça azaltır.
  • Bebeğin ihtiyacı olan ve sadece süt  ile beslenerek  karşılanamayan kalsiyum, demir ve protein sağlayarak bebeğin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur.
 Favoriler (0)

Yorum

  • Kullanıcı adı (Gerekli)
  • Mail (Gerekli)
  • URL

BebekBakimi.net

Hafta Hafta GebelikAy Ay Gebelik

Oturum Aç

Şifremi Unuttum ?

Zaten Üyeyim

Kayıtlı

doğrulama e-postası göndereceğiz lütfen doğru mail adresi giriniz