Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması

Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu,  Bebeğin Ters Durması tam olarak başının doğum kanalında kafasının yukarıda ayaklarının ise aşağıda olduğu durum ters duruştur. Gebeliğin başlaması ile anne adayında birçok sorun görülebilir. Gebeliğin ilk aylarında anne adayının vücudunun değişmesi ile birlikte hem fiziksel hem de ruhsal olarak değişiklikler görülür. Gebeliğin son ayları da anne adayı için sıkıntılı olabilir. Bunlardan biri de bebeğin anne karnında ters durmasıdır.

Gebeliğin son zamanlarına gelindiğinde yani artık bebek son şeklini aldığında bazen her şey istenildiği gibi gitmemektedir. Bebekler anne karnında devamlı hareket ederler. Ultrason görüntülerine bakıldığında bebekler her zaman değişik hallerde görülebilirler. Doğuma bir hafta kala artık bebek son şeklini alır ve doğuma hazırdır. Bebeklerin %96’sı baş aşağıda, ayakları ise yukarı durumda doğarlar. Çok az bir bebek ise başları anne karnında, ayakları ise rahim ağzına yakın durumda doğarlar. Böyle doğumlara makat geliş adı verilir. Gebeliklerin çok az bir kısmında bu durumla karşılaşır. Genel olarak bebekler baş aşağı dururlar. Bebeğin başının doğum kanalında kafasının yukarıda ayaklarının ise aşağıda olduğu durum ters duruştur.

Bebekler doğumdan önce anne karnında genellikle (yaklaşık %96 oranında) başları aşağıda dururlar. Bu geliş şekline baş geliş denir. Doğum esnasında bebeğin kafası yukarda, poposu aşağıda olursa buna da makat geliş diyoruz.

Anne Karnında Bebek Neden Ters Döner?

Bebekler anne karnında sürekli hareket ederler ve dönerler. Bebeğin içinde bulunduğu sıvı sayesinde bebekler devamlı hareket edebilir. Anne rahminin şekli dar kısmı aşağıda olan bir armuda benzetilir. Doğumun yaklaşması ile birlikte bebek kendine en uygun pozisyon olan baş aşağı pozisyonda kalır. Bebeklerin büyük bir kısmı da bu pozisyonda yani baş aşağı doğarlar. Bebeğin tam tersi durumda olmasının bazı nedenleri vardır. Anne karnında ters duran bebekler genelde prematüre bebekler ve ikiz bebeklerdir. Ancak tek olan bebeklerde de bu duruma rastlanmaktadır.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Tehlikeli mi?

Anne karnında bebekler devamlı hareket edebildiği için, gebeliğin ortalarında bebeğin ters durması önemli değildir. Çünkü bebek tekrar hareket edecektir. Gebeliğin 36 ya da 37.haftalarında bebeğinizin ters durduğunu öğrendiyseniz panik yapmanıza gerek yoktur. Önemli olan son haftalarda bebeğin duruş şeklidir. Doğuma yaklaşırken bebeğin alacağı pozisyon çok önemlidir. Genelde 28. haftaya kadar bebeklerin yüzde 20’si ters durur. Doğuma birkaç hafta kala bu oran yüzde 3’e düşer. Doğuma yakın bebeğin anne karnında ters durması hem anne adayı için hem de bebek için tehlikelidir. Ters duruş pozisyonunda bebeğin göbek bağının sarkma ihtimali artar ve çeşitli olumsuzluklar görülebilir. Bu olumsuzlukların yaşanması da sezaryen doğum ihtimali yükseltir.

Bebeğin Ters Durması Durumunda Sezaryen Doğum Gerekli mi?

Gebeliğin son haftalarında bebek ters duruyorsa normal doğum tercih edilmez. Bunun nedeni bir takım risklerin olmasıdır. Bebeğin ters durması durumunda önerilen doğum şekli, sezeryan doğumdur. Ancak normal doğum şansınız da vardır. Doktorun uygun gördüğü doğum şekli uygulanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması için yorumda bulun

    Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne Karnındaki Bebeğin Ters Duruşu- Bebeğin Ters Durması için ilk yorumu yapabilirsin.