2 Aylık Bebek Beslenmesi

2 aylık bebek beslenmesi. İki aylık bebekler için de en iyi besin anne sütüdür. Sütü yeterli olan bir annenin başka hiç bir gıdaya, mamaya vs. başvurmasına asla gerek yoktur. Ancak iki aylık bebek beslenmesinde dikkat edilecek bazı hususlar vardır. Kısaca değinelim;

Bebeğinizi her istemesinde mutlaka emzirin, sütünüzün artması için bu son derece önemlidir. Bir emzirme ile diğer emzirme arası 3 saati geçmemelidir.

Bebeğiniz emmeyi daha iyi kavradıkça ve siz bebeğinizi emzirmeye alıştıkça bebek daha fazla süt tüketecektir. 1 aylık bebeğe göre zamanla sütünüzün yetmeme durumu olabilir. Bu durumda anne beslenmesine dikkat etmeli ,bol sıvı tüketmeli ve Anne sütünü artırıcı besinler yemelidir.

2 aylık bebek iyi beslenmişse ay içinde 600 gr- 1000 gr arası kilo almalıdır. Yani haftalık 150-250 gram arası kilo almalıdır.

2 aylık bir bebeğin doğumdaki kilosuna göre 3600 gr-6500 gr arası bir ağırlıkta olması normaldir.

Bebek yeterli besleniyorsa 5-6 kere bez değiştirmelidir. Yine en az 1-2 kere kaka yapmalıdır.

Anne sütü yoksa veya çok yetersiz ise  bebek biberonla beslenmelidir. Bu durumda anne sütüne yakın bir hazır mama kullanılmalıdır. Bu konuda doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

Eğer bebeğinizi biberonla besleyecekseniz bun dönemlerde inek sütü vermemelisiniz. Keçi sütü anne sütüne yakın bir süt olduğundan alternatif olabilir. Ancak bu hususta yine doktorunuzun önerisini dikkate almalısınız.

Biberonla beslenen bebeklerin çeşitli hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Bunu en aza indirmek için biberonun temizliğine azami dikkat edilmelidir. Her beslenme öncesi biberon kaynar su ile yıkanmalıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 2 Aylık Bebek Beslenmesi için yorumda bulun

    2 Aylık Bebek Beslenmesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 2 Aylık Bebek Beslenmesi için ilk yorumu yapabilirsin.