1 Haftalık Gebelik: Bir bebeğe sahip olmanın yolculuğu başlıyor

1 Haftalık Gebelik döneminde neler değişiyor ? 1 haftalık gebelik belli olur mu? Hamileliğin birinci haftasında vücudumuzda neler değişiyor. 1 Haftalık gebelik sürecinde yapılması ve yapılmaması gereken tüm bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

Zihninizde bebek yapmak varken, yumurtlamanın olması ve daha sonra evde yapılan bir gebelik testini yapmak için beklerken, hamileliğin birinci ayı başka bir aya benzemez.

Birinci trimester başlıyor

1 Haftalık Gebelik bir çok kadın için genellikle bir bilinmezdir. Sadece, bunu bilmiyorlar.  İçgüdünüz, size bu ayın şanslı ayınız olduğunu söylese de; ayın sonuna kadar üreme için turnayı gözünden vurup vurmadığınızı kesin olarak bilmeyeceksiniz.

Birinci trimester yorgunluğu neredeyse evrensel bir şikayet. Sebebi şudur..

Bebeğin ilk haftasında yorgunluk gebelik belirtilerinden biridir. Bebek yapmak için vücudunuz son derece çok çalışıyor. Bu, özellikle bebeğinizin yaşam destek sistemini: plasentayı yapmakla meşgul olduğunuz ilk trimester için doğru. Bu aceleye bir de sisteminize akan progesteronu ekleyin – progesteron, bir kadının üreme döngüsüne yardım eden bir hormondur ve aynı zamanda sizi uykulu yapar.

Metabolizmanız hızlı bir şekilde değişiyor, kan şekeri ve tansiyon düşüyor; ki bunlar yorgunluğa sebep olur, hassas göğüsleriniz rahat, sizin için bir uyuma pozisyonu bulmayı   zorlaştırıyor, büyüyen rahminiz mesaneniz üzerine basınç yapıyor ve sizi gece boyunca aceleyle tuvalete gönderiyor.

Mide bulantısı ve kusma da kesinlikle enerjinizi tüketebilir. Aynı zamanda, gebeliğiniz hakkında endişeli hissediyor olabilirsiniz ki; bu da enerjinizi harcar. Bunların hepsini toplayın ve günün sonunda maraton koşmuş gibi hissediyorsanız hiç meraklanmayın.

[v_notice]Aslında henüz hamile değilsiniz; saat son periyodunuzun ilk gününden itibaren çalışmaya başlar. Bu yüzden, gebeliklerin 40 hafta sürdüğü söylense bile; bebeğinizi aslında sadece 38 hafta taşıyorsunuz. [/v_notice]

Hamileliğin ilk haftasında neler yaşanır?

1 Haftalık Gebelik son adet döneminizin ilk günü baz alarak tarihlendirildiği için, gebeliğinizin ilk günü aslında son adetinizin de ilk günü. Öyleyse, bu ay sizin adet döngünüz ile başlar.

Bu ay gebe kalmayı başardığınızı varsayalım, rahim oldukça dikkat çekici bir metamorfoz geçirmeye başlayacak, hamileliğiniz boyunca kapasitesinin 1000 kata kadar büyüdüğü görülecek. Aynı zamanda ağırlığı da çok fazla artacak: hamile olmadan önce rahminizin ağırlığı 70 gramdır, doğum yapmaya hazır olduğunuz zaman rahminizin ağırlığı 1,100 gramdan fazla olacaktır.

Aklınızdan neler geçiyor

Gebeliğinizin planlı olduğunu varsayalım, muhtemelen zaten hamile olan bir kadın gibi hareketlerinizin sizin uzun vadedeki sağlığınız ve olacak bebeğinizin sağlığı üzerindeki etkilerini düşünüyorsunuz. Büyük olasılıkla “bu güvenli mi?” konulu bir milyon tane sorunuz var.

Aşağıda 1. hafta boyunca aklınızı meşgul edebilecek en baskın sorulardan bir kaçının cevabı var.

 

Gebe kalmaya çalıştığım için sabah kahvesini bırakmalı mıyım?

CEVAP: Çoğu uzman bugün fazla miktarda kafeninin gelişen bebeğiniz için zararlı olabileceği konusunda hemfikirdirler. Bazı son çalışmalar, kafein ile azalan doğurganlık, artan düşük riski (günde beş fincandan fazla kahve içen kadınlarda), ölü doğum, prematüre doğum, düşük doğum ağırlığı ve ani bebek ölümü sendromu arasında bir ilişki kurmuşlardır.

Tabii, tamamen farklı sebeplerden ötürü hamileliğiniz sırasında kafein tüketiminizi azaltmak isteyebilirsiniz:

  • Kafein, bir idrar söktürücü gibidir, vücudunuzdan sıvı ve kalsiyumu çeker.
  • Kafein, demir emilimini azaltır.
  • Kafein ruh halini büyütebilir.
  • Kafein çoğu kadının gebeliğin ilk dönemlerinde yaşadığı göğüs hassasiyetini artırır.
  • Kafein uykusuzluğa sebep olabilir. — Hamile bir kadın için herhangi bir şekilde zaten problem olabilir.

Gebe kalmaya çalıştığım zaman ara sıra alkol almam problem olur mu?

CEVAP: Alkol, gelişen bebek için çok zarar verici olabilir. Her yıl 40,000’den fazla bebek belirli derecelerde alkole bağlı bozukluk ile doğuyor.

Hamileliği sırasında haftada ortalama bir alkollü içecek alan kadınların çocuklarının alt yedi yaşlarında davranış problemleri olma ihtimali üç kat daha fazladır.

 

1 Haftalık Gebelik Döneminde ağrı kesici gibi reçetesiz ilaçlar kullanabilirmiyim ?

CEVAP: Hamilelik boyunca belirli ilaçları almanın riskleri ile ilgili konuşmak için en iyi zaman gebe kalmaya çalışmadan öncedir. Eğer beklemedik bir şekilde hamile kalırsanız; hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doktorunuz ile irtibata geçin; böylece hangi ilaçları güvenle almaya devam edebileceğinizi ve hangilerini önlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Başka sorunuz var mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde sorularınızı koyun, düşüncelerinizi paylaşın!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 Haftalık Gebelik: Bir bebeğe sahip olmanın yolculuğu başlıyor için yorumda bulun

    1 Haftalık Gebelik: Bir bebeğe sahip olmanın yolculuğu başlıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1 Haftalık Gebelik: Bir bebeğe sahip olmanın yolculuğu başlıyor için ilk yorumu yapabilirsin.