0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan)

0-6 ay bebek beslenmesi. İlk 6 ay beslenme bebek beslenmesinde en önemli dönemdir. Çünkü anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı büyürler. Zihinsel ve duygusal gelişimi için, boy ve kilo artışının düzenli olması için anne sütü son derece önemlidir.

0-6 ay bebek beslenmesinde anne sütü dışında bebeklerin suya dahi ihtiyacı olmaz. Ancak 4. aydan sonra gerektiğinde su verilebilir. Yine dördüncü aydan sonra bitkisel çaylara ve meyve sularına ara sıra başvurulabilir. Ancak bu bebeğin anne sütünü istemesinin önüne asla geçmemelidir.

0-6 ay bebek beslenmesinde annelerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.  Bunlar anne sütü artıran önlemler, bebeğin daha iyi emmesi, hijyen kuralları ve anne sütünün daha faydalı olması için gerekli hususlardır.

0-6 ay bebek beslenmesinde anne nelere dikkat etmelidir.

 • Annenin ilk sütü (ağız adı verilen süt) bebeğe mutlaka verilmeli
 • Doğru emzirme pozisyonları ile bebeğin daha  rahat beslenmesine dikkat edilmeli
 • Emzirme esnasında bebeğin memeyi iyi kavraması sağlanmalı
 • Bebek her 2-3 saatte bir ve her ağladığında emzirilmeli
 • Anne mutlaka sütyen giymeli
 • Emzirme her iki göğüsten yapılmalı
 • Anne emzirme döneminde kendi yediği ve içtiğine dikkat etmeli, alkollü içeceklerden, sigaradan, aşırı kahve ve çaydan uzak durmalı
 • Süt oluşumunun artması için (bebeğe emzirmek suretiyle) göğüslerin boşalması sağlanmalı.
 • Çalışan anneler sütlerini sağalarak saklayabilir. Bu amaçla sağılan sütler 6 saat oda sıcaklığında saklanabilir. Dolapta ise 24 saate kadar bekleyebilir.

0-6 ay bebek beslenmesinde iyi bir beslenmenin göstergesi bebeğin haftada 150 gr. Civarında kilo almasıdır. Aylık ortalamaya göre bebeğin 600-800 gram arası kilo alması idealdir. Ayrıca bebeğin yeterli beslenip beslenmediğini rahat uyumasından ve günde 6-8 defa altını ıslatmasından anlayabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan) için yorumda bulun

  0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 0-6 Aylık Bebek Beslenmesi (Yenidoğan) için ilk yorumu yapabilirsin.